Zagreb. Hotell Esplanade

dsc04955

dsc04946

Zagrebis lubasime endale aastavahetuse puhul natuke luksust ja peatusime hotellis Esplanade. Uue aasta tervitamiseks oli see täiesti imeline koht ja väärib eraldi postitust.

Esplanade, tõeline  Art Deco arhitektuuripärl, ehitati 1925. aastal, et võõrustada kuulsa Ida-Ekspressi reisijaid. Marsruudil Pariis-Istanbul veetsid nad seal ainsa öö kindlal maal.

dsc04934

Idaekspress (Orient Express) oli legendaarne rongiliin, mis alustas tegevust 1883. aastal ning mille teekond  kulges algselt läbi Müncheni, Viini ja Budapesti. Esimese maailmasõja ajal rongirattad peatusid ja pärast seda leiti, et Saksamaa läbimine ei ole enam piisavalt turvaline. Nii suunati rong ümber lõuna poolt, läbi Milano, Veneetsia, Zagrebi, Belgradi ja Sofia ning liini hakati nimetama Simploni Idaekspressiks, kuna see sõitis läbi Simploni tunneli.

Zagrebi kaudu sõitis Idaekspress kuni 1977. aastani. (Hiljem marsruute lühendati ning kogu kompanii lõpetas tegevuse 2009. aastal.

20. sajandi algul oli Zagrebis ainult 2 võõrastemaja. Need ei olnud muidugi luksusrongi reisijate majutamiseks piisavad, nii ehitatigi kohe raudteejaama kõrvale uus viietärni hotell (194 tuba + 14 sviiti). Hotellist  sai kohe Zagrebi oluline vaatamisväärsus ja seltsielu keskus.

dsc04952

Hotelli suurejoonelisi ruume hakati kasutama (ja kasutatakse ka praegu) paljude oluliste sündmuste korraldamiseks ning selle terrassi kirjeldati kunagi kui paika “kus Balkani poolsaar lõppeb ja tsivilisatsioon algab“.

dsc04933

II maailmasõja ajal, kui hotelli luksuslikud ballisaalid ja restoranid muudeti ühissööklaks, sai kõik see sulnidus muidugi tuntava tagasilöögi, aga hiljem suurejooneline stiil taastati ja jätkus kuni Jugoslaavia lagunemise ja Horvaatia iseseisvumiseni 1991. aastal.

2003-2004 läbis Esplanade põhjaliku renoveerimiskuuri. Nüüd on see terviklik ja klassikaline  “vana kooli” luksushotell, mille ustest sisenedes on tunne, nagu teeksid ajarännu elegantsetesse 1930ndatesse.

dsc04949

dsc04944

dsc04943

Ilmselt kõik kroonitud pead, tipppoliitikud, filmitähed ja rockstaarid, kes Zagrebit külastavad, peatuvad just selles hotellis. Hotelli TVs oli täitsa omaette kanal pühendatud seal viibinud maailmakuulsustele, keda oli terve hulk.

Lift, nagu filmis:

dsc04953

Endastmõistetav, et hotelli restoranis Zinfandel töötavad Horvaatia tippkokad ning tihtipeale käivad seal ka teiste riikide, eeskätt Prantsusmaa Chefid oma meistriklasse läbi viimas. Hotell annab 2 korda aastas välja ka oma klantsajakirja, kust saab lugeda kõigist neist gastronoomiaüritustest, moeshow‘dest ja muudest pidulikest sündmustest, mida seal korraldatakse.

dsc04932

Hommiksööki serveeriti samas restoranis ja seal oli tore see, et ehkki rootsi lauas oli kõike niigi külluses, sai menüüst tellida ka à la carte asju, mille eest eraldi juurde maksma ei pidanud. Nii tellisin mina näiteks omletti Pagi saare juustuga, sest olin seda kuulsat juustu kindlasti maitsta tahtnud, aga ühestki Zagrebi poest mul seda leida ei õnnestunud. C. jällegi tellis pannkooke vahtrasiirupiga. Söögiriistad olid hõbetatud.

dsc_4643

dsc_4645

Õhtuti sai superhäid toite tellida ka hotelli lounge baaris. Ning kõike seda vägagi taskukohaste hindadega. Kui Londonis maksaks sama klassi hotellis söömine vähemalt 60 naela inimene, siis Esplanade’is saime hakkama 20 euroga.

Muidugi oli Esplanade’is ka oma jõusaal ja saunad (kahjuks küll mitte basseini), samuti olid tubades hommikumantlid ja sussid. Õhtuti tuppa tulles leidsime öökapilt komme või piparkooke, mida toateenija sinna vahepeal panemas oli käinud.

dsc04936

Meie tuba oli mõnusalt suur, paljude eri valgustite ning ägeda marmorist vannitoaga. Õhtuti ma lihtsalt  vedelesin tund aega vannis ja lugesin raamatut. Lisaks vannile oli ka Vihmametsa-otsiku ja mitmete massaaźijugadega duśś.

dsc_4606

dsc_4609

Kui tavaliselt on kallimates hotellides kapis lihtsalt väike õmbluskomplekt ühe nõela ja paari erivärvilise niidijupiga, siis nüüd oli nõelu lausa 6 ja kõigile oli juba niitki taha pandud. 🙂

dsc_4611

Vana-aasta õhtul korraldati hotelli Smaragd-ballisaalis muidugi vägev pidu, mis arvestades seda, et tegemist oli 6-käigulise õhtusöögi, piiramatu alkoholi ja meelelahutusprogrammiga, ei olnudki kallis – umbes 150 eurot inimene. Sinna me siiski ei läinud ja arvata võib, et isegi, kui me oleksime tahtnud, siis olnuksid lauad ammu ette broneeritud. See ballisaal ei olnud väga suur ega mahutanud üle paarisaja inimese.

dsc04942

dsc04954

Esplanade hotelli võib julgelt soovitada kõigile, kes soovivad ehedat 5 tärni kogemust ja “elu nagu filmis”. Kõik on seal täiuslik, viimistletud ja väljapeetud ning seejuures hind ei ole kallim suvalisest 3 tärni hotellist Pariisis või Londonis.

dsc04918

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s