Piilupart Donald ja teised

DSC00902

Lille’is otsustasime seekord olla kultuursed ja külastada kunstimuuseumi. Sealne kollektsioon pidavat olema üks Prantsusmaa parimatest ning pealegi elasime kohe selle kultuuritempli kõrval.

Palais des Beaux-Arts asub sellises ilusas sümmeetrilises hoones:

DSC_1400

Sisse saime suisa tasuta, sest juhuslikult oli samal nädalavahetusel Muuseumiöö. 🙂 Oli veel teinegi positiivne üllatus, nimelt oli muuseumi mai- ja juunikuuks vallutanud Piilupart Donald.

DSC_1453

On olemas selline 1982. aastal loodud kunstnike rühmitus nagu interDuck, kes valmistavad kuulsatest kunstiteostest ja artefaktidest koopiaid sellisel viisil, et  asendavad neil ühe või mitu tegelast piilupartidega. 😀 Seejuures on nad ülimalt meisterlikud ja originaalitruud ning annavad kogu algse kunstiteose sõnumi, idee ja meeleolu täielikult ka pardimaailmas edasi.

DSC00914

Näitused InterDucki teostest rändavad mööda maailma ringi, aga enamasti valmistavad nad iga muuseumi jaoks, kus nende tööd välja pannakse, oma Piilupardi-versiooni just selle konkreetse kollektsiooni mõnest kuulsamast tööst. Spetsiaalselt Lille’i kunstimuuseumile tehti 4 tööd (Rodini “Vari”, Donatello “Herodese pidu”, Jerome Bosch’i “Kontsert munas” ja Goya “Noored”).

Minu meelest on see lihtsalt geniaalne viis, et kunsti lastele lähemale tuua ja mudilased muuseumi meelitada. Ja endalgi oli väga huvitav!

DSC00957

Teejuhiks anti kaasa selline plaan, mille abil tuli siis kõik peidetud pardid üles otsida.

DSC_1503

Donaldid olid nimelt sobitatud ülejäänud muuseumikollektsiooni sisse, eksponeerituna samasugustes rasketes nikerdatud kuldraamides, nii et nende leidmine ei olnudki alguses nii lihtne. Mulle hakkasid viimaks piilupardinäod viirastuma lausa igal nurgal. 😀 Eriti kui arvestada, et ma kaugele ilma prillideta kuigi hästi ei näe.

Kui lõpuks märkasin, et pardipiltide all olid infotahvid pildi nime ja autoriga natuke suuremad ja teist tooni, muutus pardijaht õnneks hõlpsamaks. 🙂

Väga positiivne, et nendel infotahvlitel selgitati lahti ka konkreetse maali sünnilugu ja taust ning põimiti see osavalt Donaldiga, nii et need lapsed, kes viitsisid jutu läbi lugeda, said kindlasti palju targemaks.

DSC00890

Näiteks selle Monet’ “Tõusva päikese impressiooni” juures oli umbes selline tekst: “Lõuend kujutab Havre’i tööstussadamat hommikuudus. Niiskusest ähmastunud värvidega atmosfääris sõidavad kalurid merele. Donald on paadis esimeste seas. Lestadega varustatud veelinnuna on ta võrratu kalur. Kuna tema sulestik on veekindel, suudab ta keset la Manche’i väina trotsida vihma, tuult ja külma. Claude Monet’ poolt 1872. aastal maalitud  “Tõusva päikese impressioon” on teos, mis andis oma nime impressionistide liikumisele (Boudin, Degas, Manet, Pissarro, Renoir). Vastandudes akadeemilisele kunstile ja enne, kui sellest sai üks kõige hinnatumaid kunstivoolusid, oli impressionism oma kaasaegsete kunstikriitikute pilgete objekt, kuid need pilked olid kunstnike jaoks nagu pardi selga vesi.”

Selleks, et Donaldi tuttav profiil ühest paadist üles leida, tuleb maali õige hoolega silmitseda. 😀

DSC00907

Aga järgnevalt siis üks valik kuulsatest partidest.

DSC00897

DSC00913

DSC00916

DSC00920

DSC00924

DSC00898

DSC00900

DSC_1419

DSC_1445

DSC00881

Üks minu lemmikumaid pilte, “Tütarlaps pärlkõrvarõngaga” oli ka esindatud:

DSC_1423

See aga oli mu pardipildilemmik – “Kontsert munas”, kõrvuti originaaliga:

DSC_1415

Rodin, detail “Põrguväravatest”, taamal on näha ka originaal:

DSC_1409

Keldrikorrusel oli teemaks Vana-Egiptus ja Vana-Kreeka:

DSC00941

DSC_1443

DSC00946

DSC00940

DSC_1451

DSC00987

See mündikogu võttis küll ahhetama – oli ikka vaeva nähtud:

DSC00979

DSC00981

Leonardo joonised pardi vaatevinklist:

DSC00948

DSC00961

DSC00955

DSC00958

Keskaegsed raamatuillustratsioonid:

DSC00974

Ei puudunud ka altarimaal:

DSC_1444

Muuseumi aatriumis oli väljapanek “Maailm läbi piilupardi silmade”. Näiteks maakera on ju partide jaoks kindlasti munakujuline:

DSC00851

Skafandrid tuleks teha mõningate oluliste täiendustega:

DSC_1408

Trooja hobune oleks pigem sellise kujuga:

DSC00850

Lihavõttesaarel moaid oleksid pisut teistsugused:

DSC00845

ja kuidas oligi see lugu Romuse ja Remulusega:

DSC00849

Aasta alguses Viinis nähtud Villendorfi Veenuse pardimammast teisik:

DSC00847

Ning sellised võisid olla piilupartide eellased dinosauruste ja mammutite ajal:

DSC00998DSC00846

Parditeema jätkus muuseumipoes:

DSC01004DSC01009

Kusjuures ei saa öelda, et kõik prantslastest muuseumikülastajad sellest ettevõtmisest suures vaimustuses oleks olnud. 😀 Nii mõnigi kirtsutas nina ja pidas Disney-teema kunstitemplisse toomist kõrge kultuuri solkimiseks. Ka meie hotelliomanik oli näituse suhtes vägagi skeptiline, ehkki polnud ise seda veel näinudki. Teda ei veennud ka minu väide, et selline mänguline lähenemine aitab kunstiajaloo lastele lähemale tuua. Ta leidis, et Prantsusmaal saavad lapsed koolis niigi hea kunstihariduse. 🙂

Mulle isiklikult jättis see näitus aga suurepärase mulje. Otsekui värske tuul oleks nendest seiskunud ajaga ruumidest läbi puhunud.

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s